[LinuxFocus-icon]
<--  | Ev  | Erişimdüzeni  | İçindekiler  | Arama

Duyumlar | Belgelikler | Bağlantılar | LF Nedir
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  Castellano  Deutsch  Francais  Nederlands  Russian  Turkce  

[Photo of the Author]
tarafından Guido Socher (homepage)

Yazar hakkında:

Guido Linux'dan hoşlanır çünkü Linux hem esnek hem de diğer işletim sistemlerinden daha fazla seçenek sunuyor.Türkçe'ye çeviri:
Ceyhun Elmas <ceyhun.elmas(at)linuxfocus.org>

İçerik:

 

Ürün inceleme : Textmaker

tml

Özet:

Textmaker Linux için yeni bir ticari kelimeişlemcidir. Yazı yazarın izlenimlerini anlatır ve bu herhangi bir sponsorluk veya birilerini etkilemek amacı ile yapılmamıştır.

_________________ _________________ _________________

 

Giriş

Linux için pek çok kelimeişlemci bulunuyor ve bunların sayısı giderek artıyor. En önemli olanlarından başlıcaları Staroffice, Openoffice, Kword, Abiword, Ted ve şimdi bir de Textmaker. Applix çok iyi bir alternatif olabilirdi ancak Redhat'in daha fazla satış ve destek vermemesinin ardından kötüye gitti. Microsoft ürünlerini Cross Office üzerinden kullanmak da olası ama sonra gerçek bir Linux uygulamasından bahsedemeyiz.

Bu iki ticari ürünle yalnız kalıyoruz : Staroffice ve Textmaker (http://www.softmaker.de/tml.htm). Staroofice'i herzaman hem sevmiş hem de kızmışımdır. Pek çok özelliği var ama çok yavaş ve gerçekten çok ağır. Staroffice'i çalıştırdığımda bir logo ile 1 dakika boyunca tüm ekranı kaplamasından ve bu sırada klikleme bile yapamamaktan nefret ediyorum. Üstelik Staroffice'deki pek çok yer başlangıçta bir Unix uygulaması değildi. Böylelikle textmaker'i bulduğum zaman epey heyecanlanmıştım. Epeyce az yer kaplıyordu : 7Mb yükleme kabul edilecebilir bir büyüklük.  

Getirileri

Yeni bir ofis uygulaması için oldukça etkileyici özellikleri var. Tüm bilinen word sürümlerine problemsiz import ve export edebiliyor. Trutype fontları destekliyor ki bu sayede istediğiniz büyüklükte binlerce fontu kullanabilirsiniz. Görüntüleme ve çıktı kalitesi karışık resimli ve yazılı dokümanlarda oldukça başarılı.

Matematik formüller ve teknik çizimler desteklenmiyor gibi görünüyor ama bir ev kullanıcısına ya da işadamına yetecek kadar özellikler bulunuyor.

Özelliklerden daha fazla bahsetmeyeceğim. Onun yerine kişisel olarak gerçekten özlediğim bir noktaya değineceğim : hızlı, kullanışlı gerçek bir Unix ofis uygulaması. Gerçek Unix ile kastettiğim şu : Merkezi bir yüklemeyle çok kullanıcılı bir yapıda problemsiz çalışabilmesi. X11, uygulamanın yerel ya da uzak konakta aynı şekilde çalışmasına olanak tanıyor. O halde gerçek bir Unix uygulaması da bunu desteklemeli.

textmaker for linux in action

 

Test

Bir uygulamayı yüklerken önce herzaman server üzerine yüklerim ve kullanıcılar uzaktan küçük bir kabuk betiğiyle uygulamayı açabilirler. Ana (home) dizinleri nfs ile sağlanır ve kullanıcıların çoğu kullandığı programın uzaktan koştuğunu bile anlamaz. Bunun avantajı ben yalnızca bir yükleme yapmış olurum ve bu kullanıcıların bellek ve işlemci donanımını kullanmaz. Herşey bir yerde toplandıktan sonra hataları ve asılı kalan işlemleri gözlemlemek daha da kolaylaştı.

Peki Textmaker bu konuda nasıl ? Textmaker oldukça sağlam ve kullandığım günlerdir çökmedi. İşlem başına yaklaşık 8Mb bellek kullanıyor ve büyük bir bellek tüketimi yaratmıyor.
Problemler. Evet. Kullanıcılar arasındaki ayırım pek iyi değil. Eğer bir kullanıcı bir dokumanı açar ve kayıt etmezse ikinci kullanıcı açılışta bu dokumanın kayıt edilmediğine dair bir uyarı mesajı alıyor. Eğer açarsa diğer kullanıcının dokukmanını açmış oluyor. Hızlı bir server'da koşmasına karşın resim ve yazıların görüntülenmesi epey zaman alıyor. Textmaker güncelleme ekranında bişeyler yanlış. Çok hızlı yazmıyorum ama yazılar benim yazmamın bir kelime arkasından geliyor. Bu görüntüleştirme problemiyle Textmaker'ı yerel kullandığımda karşılaşmıyorum.

Öte yandan Textmaker yüklemesiyle gelen tüm dosyalar kendi kendine konuşabilen (font dosyaları bile) çalıştırabilir (chmod 755) türden. Bu durum genellikle eğer kullanıcı Windows altında Windows dosyaları ile Unix dosyaları arasındaki farkı bilmiyorsa önem kazanıyor. Textmaker temelde Linux için yeniden derlenmiş bir Windows programı. Bu nedenle Linux'a has özelliklerin çoğu çalışmıyor. Bu üzücü bir durum çünkü Linux Windows'dan çok daha fazla olanak ve özelliklere sahip.

Aslında bir özellik var ki bir "bug" değil bir özellik diyorum, çünkü büyük olasılıkla bir özellik olarak düşünülmüş ; yalnızca bir Textmaker işlemi başlatabiliyorsunuz. Eğer ikinci bir Textmaker işlemi başlatmayı denerseniz, Textmaker zaten açık olan pencereyi karşınıza getiriyor. Daha da üzücü olanı bu davranışı engelleyemiyorsunuz ( örneğin bir komut satırı seçeneğiyle ) . Ben kişisel olarak iki ayrı pencereyi tercih ederim ve böylelikle kopyalama ve yapıştırma işlemlerini kolayca yapabilirim. Textmaker ile yine aynı küçük yazı penceresini kullanmak zorundayım.  

Font desteği

Textmaker trutzpe fontları destekliyor. Bu çok güzel bir özellik çünkü bu sayede binlerce yüksek kalitedeki fontu kullanabilirsiniz. Textmaker açılışta fontları bulmak için /etc/X11/fs/config dosyasını okuyor ve kodda birşeyler yanlış. Yüklemelerin çoğunda hiçbir font bulamadı ve fontları /opt/textmaker/fonts altına kopyalamak zorunda kaldım. Bir de aşılışta çökme durumu vardı. /etc/X11/fs/config dosyasındaki bazı komut satırlarını sildim ve çalıştı. Çok garip.

Textmaker fontu seçtiğinizde fontun bir önizlemesini sağlıyor. 248 font ile yüklemeyi denedim ve liste içinde hareket etmek neredeyse olanaksızdı çünkü çok yavaştı. Sonunda bunun iyi bir "bug" olduğuna karar verdim; Textmaker fontserver yapılandırma dosyasını anlamakta başarısız. Forntları /opt/textmaker/fonts altına ve font listesini textmaker içine kopyalarsanız Textmaker tekrar kullanılır duruma geliyor.  

Sonuç

Test karışık duygularla sona erdi. Özellikle çok kullanıcı desteği ve uzaktan X11 erişimi tamamen başarısızdı. Bu çok önemliydi çünkü her iki özellik de Unix 'in en iyi niteliklerinden. Diğer bir deyişle evde tekbaşına izole edilmiş bir Linux düşünmek istemezsiniz.

Hangi sürümü test ettim ? Textmaker'in anasayfasında (http://www.softmaker.de/tml.htm) textmaker 2002 diyor ama Textmaker içinde "about menu point" 389 diyor. Her ne ise... Sonunda bana bir beta sürüm gibi görünse de Softmaker'ı bunun devamını getirmek için yüreklendirmek adına lisansı almaya karar verdim. Eğer yeni özellikler eklemeden mevcut "bug" ları gidermeyi unutmazlarsa, Textmaker iyi bir kelime işlemci olma potansiyeline sahip. Softmaker ayrıca Linux'a integrasyon üzerine de yoğunlaşmalı. Yalnızca yeniden derlemek Linux için yeterli değil.

Bu sürümde en çok neyi sevdim ? Softmaker mizah anlayışı olan yazılımcılara sahip, menüde karşıma çıkan şeye bir anlam veremedim ama her defasında gülesim geliyor :

cool dialog

 

Bu yazı için görüş bildiriminde bulunabilirsiniz

Her yazı kendi görüş bildirim sayfasına sahiptir. Bu sayfaya yorumlarınızı yazabilir ve diğer okuyucuların yorumlarına bakabilirsiniz.
 talkback page 

<--, Bu sayının ana sayfasına gider

Görselyöre sayfalarının bakımı, LinuxFocus Editörleri tarafından yapılmaktadır
© Guido Socher, FDL
LinuxFocus.org
Çeviri bilgisi:
en --> -- : Guido Socher (homepage)
en --> tr: Ceyhun Elmas <ceyhun.elmas(at)linuxfocus.org>

2003-07-01, generated by lfparser version 2.40