[LinuxFocus-icon]
<--  | Ana Sayfa  | Erişimdüzeni  | İçindekiler  | Arama

Duyumlar | Belgelikler | Bağlantılar | LF Nedir
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  Castellano  Deutsch  Francais  Nederlands  Portugues  Turkce  

[Photo of the Author]
Katja Socher
<katja(at)linuxfocus.org>

Yazar hakkında:

Katja LinuxFocus'un Alman editörüdür. Tux, bilgisayar grafikleri, film & fotoğraf ve denizden hoşlanır. Anasayfasınaburadan erişebilirsiniz .Türkçe'ye çeviri:
Ceyhun Elmas <ceyhun.elmas(at)linuxfocus.org>

İçerik:

 

Gimp ile sihirli resimler

[tux and camera]

Özet:

Tatil sezonu bitti ve çektiğiniz dijital resimler sabitdiskinizde duruyor. Şimdi onlara Gimp ile son dokunuşları yapma zamanı. Bu yazıda pek çok örnekler eşliğinde Gimp (son tutarlı sürümü 1.2.5) ile resimlerinizi nasıl daha güzel bir görünüm kazandırabileceğimizi anlatacağız.

_________________ _________________ _________________

 

Gimp ile sihirli resimler

 

Renk Doğrulama

Bezen resimlerin renkleri kötü görünür , bunun nedeni fazla ya da az ışık olabilir. Böyle durumlarda "color correction" bize yardımcı olabilir. Resimlerinizin renklerini geliştiren bu aracı menü --> Image->Colors altında bulabilirsiniz. (menüyü resimin üzerindeyken sağ kliklerek getirebilirsiniz.) Uzun zamandır burada önizleme(preview) alanı var ve bu sayede yaptığınız değişikliği görebilirisiniz. Eğer "reset" yaparsanız efekti vermemiş oluruz. Ama "okay" deseniz de çok problem değil çünkü ctrl +z ile geri getirebilirsiniz.

Bununla birlikte eğer birden fazla efekt vermek ve bunları kıyaslamak isterseniz değişikliği onaylamadan önce bu etkileri tek bir resim üzerine değil çoğalttığınız resimlere vermek en iyisidir. (Image->Duplicate).

Bu yöntem orjinal resimlerinizi korumak için en iyi yoldur. Böylelikle sonradan yeni değişikler yapmak ya da geri dönmek istediğinizde orjinal resim her zaman elinizin altında olur. Dolayısıyla değişiklikleri farklı isimlerle kayıt etmek akılcı bir yol olacaktır.

 

Curves - Aracı

Eğer resminiz çok karanlık ya da aydınlıksa Curves aracıyla bunu düzeltebilirsiniz (Image->Colors->Curves). Eğer eğriyi biraz yukarı alırsanız biraz daha ışık elde edersiniz eğer aşağı alırsanız da bu sefer biraz daha karanlık olur. Bunun yanında renklerin kırmızı yeşil mavi değerlerini de değiştirmeniz olası. Çünkü bunu yapmanızı yaracak yetenekleri bulunuyor. Örneğin St. Tropez'de alışveriş biraz fazla mavi :

[Shop in St. Tropez that is a bit too blue]
Fig.1 Stç Trapez'de alışveriş biraz fazla mavi.
[The Curvestool]
Fig.2 Curve araçları
[The shop in St. Tropez]
Fig.3 St. Tropez'de alışveriş.
 

Levels - Aracı

Bazı resimler genel resim değerlerini kullanmazlar. Bununla birlikte gri ağırlıklıdırlar. İşte burada devreye Levels aracı giriyor. Çoğunlukla Image->Colors->Levels v Auto yapmak yeterlidir. Eğer sonuç sizi tatmin etmediyse bunu elle yapmak da olası : Eğrilere bakın ve okları hareket ettirin. Eğer değer yukarıda seçili ise araç bunu resimin tümüne uygular. Ancak bunu her renk için ayrı ayrı yapmanız da olası ki bu çoğunlukla daha iyi sonuç verir. Sondaki iki okun hareketiyle resim biraz karanlık olur ancak bu aradaki okların yardımıyla düzeltilebilir.
[View from Mont Royal on Montreal]
Fig.4 Mont Royal'dan bir görünüş - Montreal kapalı bir gününde.
[View from Mont Royal on Montreal after working on the photo with Gimp]
Fig.5 Gimp ile çalıştıktan sonra Montreal'in görünümü (Image --> Color-->Levels, sonra "auto",Image-->Color-->Hue-Saturation yapın, arac çubuklarını "master" seçili iken sağa doğru alın ve Filter-->Enhance-->Unsharp Mask yapın (aşağıda görünüyor))


 

Daha canlı renkler

Kapalı hava nedeniyle resminiz renksiz görünüyorsa Image->Colors->Auto->Color Enhance ile resminizin daha canlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Bunu zaten iyi görünen resimlere de daha iyi bir görünüm sağlamak için uygulayabilirsiniz. Bazı resimlerde renkler doğal görünmeyebilir. Bu durumda "Hue-Saturation" ile saturation'u artırmayı deneyebilirsiniz. (Etkiyi tüm resimde görmek için master kliklenmelidir.)

[A photo of Kasteel Erenstein that is too dark]
Fig.6 Kasteel Erenstein'nin bir resmi. Oldukça karanlık.
[Photo of Kasteel Erenstein after applying the Levels-Tool]
Levels aracını uyguladıktan sonraki görünüm. (Curves aracını da kullanabilirsiniz), resim şimdi daha aydınlık ama fazla renkli görünüyor.
[The levels tool]
Fig.8 Level aracı bir değişiklik yapmadan, okları hareket ettirdikten sonra uygulanışı.
[Photo of Kasteel Erenstein after the additional application of Enhance Colors]
Fig.9 Kasteel Erensteın renkleri geliştirdikten sonraki hali (Image->Colors->Auto->Enhance Colors), resim önplanda henüz koyu ama Şato aydınlık şimdi ve bakıldığında dikkat çekiyor.
 

Keskinliği (sharpness) artırmak.

Bazı dijital fotoğraflar biraz bulanıktır ya da fotoğraf diğer bazı araçların uygulanmasıyla netliğini kaybetmiştir. Bunu düzeltmek için Gimp'de "unsharp mask" ve "sharpen" araçları bulunuyor. Her ikisini de Filters->Enhance altında bulabilirsiniz. "Unsharp mask" kenarlarda çoğunlukla başarılı sonuç verir ve benimsenmiş değeri kullanmak genelde yeterlidir.

[Black and white picture of row of houses in Liège]
Fig.10 Liège'da siyah-beyaz evler.
[The row of houses after applying the Unsharp Mask]
Fig.11 Evlerin "Unsharp Mask" uyguladıktan sonraki görünümü.
Bu filtreleri diğer araçlardan (örnek olarak resimin boyutlarını değiştirmek) sonra uygulamasınız. 

Odaklama derinliğini artırmak

Bazen dijital makinelerle ön planda bulunan nesneye odaklanmak ve arka planın bulanık görünmesini sağlamak zordur. Gimp bu etkiye ulaşmada bize yardım ediyor.

Bunun için resmin bu parçasını akıllı kesim aracı ile (ana menüde makas simgesiyle görünüyor) seçmelisiniz. Seçmek istediğiniz paranın etrafına bu araç ile noktalar eklemelisiniz. Bu sayede araç kendiliğinden parçanın sınırlarını bulacak. Bu nedenle parçanın, etrafındaki alanla en benzediği bölgelere daha fazla nokta koymak önem kazanıyor. Seçimi yapmak için ilk noktaya klikleyin, şimdi makas kareye dönüştü, sonra nesne içinde herhangi bir yere klikleyin. Böylece seçimi görebilirsiniz. Sonra biraz daha keskinleştirin (sharpen). Bunun için Filters-->Enhance-->Unsharp Mask (ya da Sharpen) üzerine klikleyin. Bundan seçili alan dışında kalan alanı seçin ve blur yapın. (Select-->Invert) ile bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Filters->Blur 'a gidin ve arka planı blur yapın. Bazen blur alan ile arada geçiş istemezsiniz. Bu durumda blur alanı seçin ve dışhatlarını çizin. Bunu boya fırçası ile yapabilirsiniz (paint brush).

[Bear with Jessica]
Fig.12 Jessica ile ayı, Fête des Enfants - Montreal
[Bear with Jessica with a blurred background]
Fig.13 Jessica ile ayı, Fête des Enfants - Montreal, blur arkaplan.
 

Blur bakış: yumuşak görünümlü fotoğraflar ve hareket.

Dijital olmayan makinelerle yüksek çekim hızlarıyla (shutter speed) yumuşak görünümlü resimler çekebilirsiniz. Ancak bu etkiyi Gimp ile de yapabilirsiniz elbette. Blur aracı bu iş için oldukça uygundur. Fotoğraf daha yumuşak bir görünüm kazanacak ve daha romantik görünecek. Gaussian Blur (Filters->Blur->Selective Gaussian Blur) seçimi burada kullanmak için en uygunudur. Blur filtresi yalnızca açık ve koyu kısımlar arasındaki farkın (contrast) büyük olmadığı yerlere uygulanır.

[Kasteel Erenstein looking softer]
Fig.14 Kasteel Erenstein "Gaussian Blur" ve çerçeve (Script - Fu-->Decor-->Fuzzy Border) ekledikten sonraki görünümü.


Hareket etkisi yaratmak isterseniz Motion Blur Filter (Filters-->Blur-->Motion Blur) bunu en iyi şekilde yapacaktır. Orjinal resim :
[Tux in Oldtimer]
Abb.15 Tux Oldtimer içinde.
Filters-->Blur-->Motion Blur ile Linear . Length 20 ve Angle 45 uyguladıktan sonraki görüntü :
[racing Tux in Oldtimer]
Abb.16 Tux Oldtimer içinde yarışıyor.

 

Eğer az olan fazlaysa : Dağınık nesneleri silmek

İyi resimin özelliği resimin konusunun önplanda olmasıdır. Eğer resimde çok fazla şeye odaklanırsa bu defa asıl konu arka planda kalır ve karışık bir ifade oluşur (eğer fotoğrafçı böyle isterse bu ayrı bir konu elbette).

Böyle durumlarda etrafdaki dağınık nesneleri silebilriz. Bunun için clone aracını kullanırız. (ana menüde kaşe gibi görünür). Bunu seçerseniz ve klon olacak alanda crtl'ye basana kadar fareye kliklersiniz. Böylelikle klonu tanımlamış olursunuz sonra yapmanız gereken ilgili alana gitmek ve fareye kliklemek. Aynı yöntem ile boya fırçasını da kullanabilirsiniz. Bazen bir kaç kez yeni klon alanları tanımlayarak doğal görünümler sağlayabilirsiniz. Burada alıştırmalar yaparak en iyi sonuca ulaşılır.

Fotoğraftaki belirgin hatalar bu yolla düzeltilebilir.

[Photo of my grandfather]
Fig.17 Büyükbabamın fotoğrafı.
[Photo of my grandfather after working on it with the clone tool]
Fig.18 Clone çalışmasından sonraki hali.
 

Fotoğrafları çerçeveleme

Resimlerinizde daha fayla odaklama ve etki yaratmak için çerçeve kullanabilirsiniz. Gimp bu amaçla pek çok olanak sunuyor.

[Photo of Wilhelmshaven with a red frame]
Fig.19 Wilhelmshaven - kırmızı çerçeve ile.
İlk olarak resminize sıradan bir çerçeve verebilirsiniz. Bunun için Script Fu --> Decor --> Add Border yapın. Şimdi çerçevenin kalınlığına ve rengine karar vermelisiniz. Onayladıktan sonra Gimp resminizi çerçeveleyecektir.

Script Fu --> Decor --> Fuzzy Border kullanarak çok güzel çerçeveler elde edebilirsiniz.
[Flowers with Fuzzy Border]
Fig.20 Fuzzy Border ile çiçekler.
Diğer bir olasılık da gerçekten görmek istediğiniz bir resmin bir parçasını seçmektir. Seçim aracıyla seçimi yaptıktan sonra ters seçim yapın (Selection ->Invert) ve dış çizgileri aydınlatın örneğin (ya da curl arcı , vs...).

[Photo of St. Tropez with a lighter border]
Fig.21 St. Tropez aydınlık çerçeve ile.
Eğer bu etki hoşunuza gitmediyse değiştirebilirsiniz elbette.

 

Yazı eklemek

Bazen resimlere yazı eklemek gerekebilir. Aşağıdaki resimde yazı köprü isminin üzerine yazıldı. Renk seçici ile (Texttool ve bucket arasındaki ikondur) köprünün dekorasyon rengi seçildi. Sonra yazı aracından font seçildi ve yazı resime eklendi.

[Photo with inserted text]
Fig.22 Fotoğraf, yazı eklendikten sonra özel bir anlam kazandı.

Elbette Gimp herzaman kötü resimleri düzeltemez. Ve her tarifin ayrı resimlerinin ve etkilenimlerinin olduğu bir yemek kitabı yazılamaz. Ama umarım bu yazı daha iyi resimler elde etmeniz için kullanışlı olmuştur.

İyi eğlenceler ve neşeli gimp'lemeler ! :)

 

Kaynaklar

 

Bu yazı için görüş bildiriminde bulunabilirsiniz

Her yazı kendi görüş bildirim sayfasına sahiptir. Bu sayfaya yorumlarınızı yazabilir ve diğer okuyucuların yorumlarına bakabilirsiniz.
 talkback page 

<--, Bu sayının ana sayfasına gider

Görselyöre sayfalarının bakımı, LinuxFocus Editörleri tarafından yapılmaktadır
© Katja Socher, FDL
LinuxFocus.org
Çeviri bilgisi:
de --> -- : Katja Socher <katja(at)linuxfocus.org>
de --> en: Katja Socher <katja(at)linuxfocus.org>
en --> tr: Ceyhun Elmas <ceyhun.elmas(at)linuxfocus.org>

2003-09-30, generated by lfparser version 2.43